Příznaky nedostatku vitaminu D: pálení nohou

Vitamin D-2 nebo ergokalciferol a vitamín D-3 nebo cholekalciferol jsou varianty vitaminu D, které tělo získává různými způsoby. Konkrétně je ergocalciferol dietní, zatímco kůže produkuje cholekalciferol. Trvalý přiměřený příjem vitaminu D může zabránit hypertenzi, osteoporóze, mnoha autoimunitním chorobám a rakovině, ale primárním účelem živin je usnadnit vstřebávání vápníku a fosforu ve stravování. Nedostatek vitaminu D často nevyvolává příznaky a spáleniny nohou jsou obzvláště nepravděpodobné.

Nedostatek vitaminu D

Nedostatek vitaminu D může způsobit žádné příznaky, ale bolest kostí a svalová slabost mohou být indikace. Na druhou stranu, bolest kostí a svalová slabost jsou známkou několika zdravotních komplikací, takže může být obezřetné, abyste zjistili, zda jste v nebezpečí, a uvidíte lékaře na vyšetření, pokud máte podezření na nedostatek vitaminu D. K těm, které jsou zvláště ohroženy, patří osoby s malabsorpcí tuku, omezené expozice slunce, tmavá kůže a anamnéza žaludečního bypassu. Seniory a kojené děti jsou také vystaveny riziku vzniku deficitu vitaminu D, ale matky a senioři, kteří doplňují stravu extra vitaminem D, mohou tento nedostatek zabránit. Starší pacienti by měli denně konzumovat až 10 mikrogramů vitaminu D, zatímco ostatní by měli mít 5 mikrogramů.

Sekundární nedostatek vápníku

Nedostatek vitaminu D může vést k sekundárnímu nedostatku vápníku. Podle článku z července 2007 “New England Journal of Medicine” je tělo schopné absorbovat pouze 10 až 15 procent dietního vápníku v nepřítomnosti vitaminu D. V důsledku toho může dojít k sekundární nedostatečnosti vápníku i přes jinak odpovídající vápník přívod. Tělo uchovává 99 procent vápníku v kostech, což je nezbytné pro zdraví kostí. To je důvod, proč nedostatek vápníku může vést k osteomalacie nebo chronické bolestí kostí a osteoporóze, což je kombinace chronické slabosti kostí a bolesti kostí, které mohou být jak ochromující, tak deformující. Avšak vápník je také nezbytný pro kontrakci a expanzi svalů, enzymové a hormonální exkrece a funkci nervů. Takže nedostatek vápníku může způsobit nervové komplikace, které se mohou projevit jako spalující nohy, ale častěji se vyskytují jako brnění, necitlivost a nespecifická bolest.

Sekundární nedostatek fosforu

V roce 2007 “New England Journal of Medicine” naznačuje, že tělo může absorbovat až 60 procent dietního fosforu bez vitaminu D a 80 procent s odpovídajícím příjmem vitaminu D. Nedostatky fosforu mají několik příznaků, jako je nedostatek vitaminu D a vápníku, včetně Ztráta chuti k jídlu, svalová slabost, bolest kostí, osteomalacie, necitlivost nebo mravenčení a obtíže při chůzi. Nedostatek fosforu může také způsobit anémii, která ovšem ovlivňuje nervové zakončení a může vést k pocitu pálení nohou, podle University of Maryland Medical Center. Proto mohou být spalující nohy pravděpodobně důsledkem deficitu vitaminu D, který vede k sekundárnímu nedostatku fosforu.

Bottom Line

Nedostatek vitaminu D, který dosud nevyvolal komplikace s jinými živinami, pravděpodobně nebude mít příznaky. Symptomy se vyskytují, jak se stav zhoršuje a vede k sekundárním nedostatkům vápníku a fosforu. Ačkoli nedostatek vápníku může způsobit spálení nohou, je velmi pravděpodobné, že hořící nohy následkem nedostatku spotřeby nebo produkce vitaminu D jsou výsledkem deficitu fosforu. Mezi další příčiny spálených nohou patří alkoholismus, noha sportovce, chronické selhání ledvin, chemoterapie, HIV nebo AIDS, syndrom tarzálního tunelu, diabetická neuropatie a hypotyreóza.