Rizika a přínosy hcg diety

Dieta HCG se skládá z konzumace hormonu hCG, který je také známý jako lidský choriový gonadotropin, v kapalných doplňkových kapkách nebo injekcí. Účastníci této stravy mají velmi omezený příjem kalorií. HCG diety mají spotřebovat zhruba 500 kalorií denně. Kromě rychlé hubnutí existuje několik rizik a zdravotních rizik spojených s dieta HCG.

HCG Dietní historie

Dieta HCG může být vysledována britským lékařem jménem A.T.W. Simeons. Během padesátých let by Simeon injekčně podával hCG u dětí trpících Frohlichovým syndromem, kdy děti trpěly pomalu se rozvíjejícími reprodukčními orgány a obezitou. Děti začaly vytvářet chudé svaly a ztrácejí tělesný tuk. Během příštích několika desetiletí by Simeon injektoval hCG do obézních mužů a žen. Dále by tyto muže a ženy umístil na 500-kalorickou dietu, která se skládala z chudého masa, ovoce, kusu chleba a listové zeleniny. V roce 2000, dieta HCG viděla oživení, protože dieters hledají nejlepší způsob, jak zhubnout rychle.

Ztráta váhy

HCG dieteři zažívají dramatickou ztrátu hmotnosti, když na dietě. Avšak ztráta hmotnosti je způsobena nízkým množstvím kalorií a nikoliv kvůli hCG hormonu, tvrdí odborník na kliniku Mayo Jennifer K. Nelson. Navíc studie z roku 1995, publikovaná v britském časopise Journal of Clinical Pharmacology, uvádí, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že hCG může nebo má léčit obezitu. Vzhledem k drtivým vědeckým důkazům proti tvrzení, že hCG vede ke ztrátě tělesné hmotnosti, Úřad pro potraviny a léčiva v USA učinil pro výrobce diety HCG nezákonné, aby uvedli na štítku, že produkty HCG způsobují úbytek hmotnosti. FDA schvaluje pouze hCG jako léčbu plodnosti.

Krátkodobé vedlejší účinky

Nízkokalorické diety mohou být účinné po dobu několika týdnů, ale mohou vést k různým vedlejším účinkům. Diety pod 800 kalorií jsou považovány za stravu s VLCD – velmi nízkokalorické diety. Tyto stravy s VLCD mohou vykazovat následující krátkodobé vedlejší účinky: únava a gastrointestinální potíže, jako je průjem nebo nevolnost. Navíc, jakmile vystoupíte z VLCD a vrátíte se k zdravějšímu kalorickému příjmu, získáváte většinu zpětné hmotnosti. Nízkokalorické diety, jako je dieta HCG, nepodporují trvalou ztrátu hmotnosti.

Dlouhodobé nežádoucí účinky

VLCD diety jako dieta HCG mohou také způsobit následující dlouhodobé nežádoucí účinky: anémii, pokles funkce štítné žlázy, ztrátu kostní hmoty a snížení imunitního systému. Kromě toho může VLCD vést k podvýživě, neboť tyto diety nejsou dobře vyvážené a neposkytují dostatek kalorií, které vážně zbavují jednotlivce živiny, které tělo potřebuje.

Kromě problémů s únavou a gastrointestinálním onemocněním může HCG dieta také způsobit žlučové kameny. Rychlá ztráta hmotnosti a následné zvýšení tělesné hmotnosti po ukončení stravy s HCG mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku žlučových kamenů, které jsou malými hrudkami pevného materiálu, které se tvoří v žlučníku a obvykle se skládají z cholesterolu. Žlučové kameny mohou způsobit různé příznaky, jako je bolest a poruchy trávení.

Žlučové kameny