Physalis výživa

Existují tři různé druhy plodů, včetně čínského lucerna a kapustového angreštu, ale typ, který možná znáte, je nejčastěji konzumovaná odrůda, tomatillo. Technicky ovoce, physalis je člen rodiny noků a je úzce příbuzný s rajčaty, a ve skutečnosti je bobule, stejně jako rajčata. Tomatillos jsou bohatým zdrojem draslíku, důležitým minerálem pro zdravou výživu.

Tomatillos

Rodilý do Mexika, rostlina rostla aztéckými indiány před téměř 3000 lety. Tomatillo, který se ve španělštině překládá do “malého rajčete”, je někdy nazýván jammelíkem nebo luskovým rajčatem. Tomatillos může mít velikost třešňového rajčete nebo tak velký jako malý rajčat. Paprskovité lusky pokrývají ovoce a dávají mu vzhled malého čínského lucerna. Ovoce se obvykle sbírá, když je světle zelené, i když zralé ovoce je obvykle žluté.

Používá Tomatillos

Tomatillos mají výraznou chuť, která je jak sladká, tak i koláče a připomíná chuť citronu. Ovoce je často používáno v mexických salsách a krutých pokrmech, zejména zelených omáčkách. Obsahují-li látku podobnou pektinu, působí jako přírodní zahušťovadlo při chlazení. Tomatillos může být nakrájený na plátky a přidán do salátů nebo smíchán do surových polévek na dortovou a citrónovou oblohu.

Výživa

Servírovací velikost se rovná jedné polovině šálku nebo 66 g a obsahuje 20 kalorií. Jedna dávka obsahuje 1 g bílkovin. A 4 g sacharidů, z nichž 1 g je vláknina a 3 g cukru.

Draslík

Směrnice o stravování pro Američany z roku 2005 uvádějí, že konzumace potravin bohatých na draslík pomáhá předcházet vysokému krevnímu tlaku a doporučuje vám jíst dostatek jídel bohatých na draslík na 4 044 mg denně. Jedna velikost porce tomatillos obsahuje 177 mg draslíku, pro 4% DV.

Vitamíny a minerály

Servis 100 g tomatillos obsahuje 7 mg vápníku, 1% DV, 20 mg hořčíku, 53% DV, 1 mg sodíku, 39 mg fosforu, 2% DV a 12 mg vitaminu C pro 8% DV .

Další druh physalis, angrešové angreštvy, pochází z Chile a Peru a je zřídka vidět v Severní Americe. Nezralé ovoce kapry angreštu je extrémně jedovaté. Primární komerční využití zralého ovoce je v konzervovaných džemích, i když se ovoce někdy používá jako obloha.

Cape Gooseberry

Čínský lucerna physalis je primárně pěstována v Kolumbii a Jižní Africe. Také nazývaná třešeň “zimní” nebo “měchýř”, světlé červené a oranžové ovoce čínského svítilny se obvykle používají pro okrasné účely.

Čínská lucerna