Účelem multivitaminu

Nedostatek vitamínů může přispět k širokému spektru zdravotních problémů, uvádí nedávný výzkum. Denní multivitamínové a multiminerální doplňky vám pomohou zajistit, že získáte dostatečné množství všech důležitých živin. Harvardská škola veřejného zdraví označuje každodenní multivitamin jako “pojistnou smlouvu v oblasti výživy”, což vám pomáhá udržovat správnou výživu iv době, kdy vaše strava zhoršuje.

Plnění mezery pro výživu

Zdravá strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnná vlákna, bílkoviny s nízkým obsahem tuku a zdravé, nenasycené tuky by měly poskytnout všechny nezbytné živiny. Nicméně, ne každý si udržuje tuto optimální stravu po celou dobu a někteří lidé nemusí být schopni absorbovat určité živiny, jako je vitamin B-12, z potravin. Lidé, kteří žijí v severním klimatu nebo pracují doma během denního světla, nemusí dostat dostatek vitaminu D. Multivitamíny a multiminerální doplňky mohou pomoci naplnit tyto nutriční mezery.

Snížení rizika onemocnění

Jakmile se společné onemocnění související s nedostatkem, jako je kurděje, pellagra a rahitis, staly ve Spojených státech vzácnými, nedostatek vitamínů může také zvýšit riziko chronických zdravotních problémů. Nedávný výzkum ukazuje, že nedostatky mikronutrientu mohou způsobit poškození DNA a mohou zvýšit riziko rakoviny, srdečních onemocnění a problémů se zrakem, uvádí Harvardská škola veřejného zdraví. Nedostatek vitaminu B-12 může způsobit stálý nervový systém a neurologické poškození, což způsobuje ztrátu paměti, zmatenost, ztrátu rovnováhy, depresi a demence, podle údajů Národního ústavu zdravotnictví úřadu doplňků stravy. Kyselina listová pomáhá předcházet vadám neurální trubice u dětí a zvýšený příjem vitaminu D pomáhá udržovat zdraví kostí a snižovat riziko rakoviny prsu a tlustého střeva, tvrdí Harvardská škola veřejného zdraví.

Doporučení

Standardní multivitamínové multiminerální doplňky z obchodních značek fungují stejně jako dražší výrobky s názvem podle Harvard School of Public Health. Zvolte multivitamin s Pharmacopeia Spojených států nebo USP. Zatímco většina doplňků obsahuje pouze 400 IU vitaminu D, doplňují se s obsahem 1 000 IU nebo více vitaminu D, může být výhodnější, uvádí Harvardská škola veřejného zdraví.

Varování

Vyhněte se užívání více než doporučené dávky libovolného multivitaminu. Dále se vyvarujte konzumace jiných potravin, které jsou obohaceny kyselinou listovou, pokud užíváte multivitamín obsahující kyselinu listovou každý den. Zatímco kyselina listová má důležité přínosy pro zdraví, příliš mnoho může způsobit problémy, poznamenává Harvardská škola veřejného zdraví. Vysoký denní příjem kyseliny listové může maskovat včasné známky nedostatku vitaminu B-12, čímž je těžší zjistit stav. Vysoký příjem kyseliny listové může také zvýšit riziko některých typů rakoviny, podle několika studií. Lékařský institut doporučuje omezit denní příjem kyseliny listové na 1000 mikrogramů denně, aby se předešlo zdravotním rizikům, uvádí Harvardská škola veřejného zdraví.