Důvod, proč se ruce zvětšují během cvičení

Při provádění cvičení, jako je chůze nebo běh, můžete někdy zaznamenat, že se vaše prsty a ruce opláchnou. Přestože tato retence tekutin může být obtěžující a nepohodlná, za téměř všech okolností je to normální fyziologická odezva na námahu a není příčinou poplachu. Někteří jedinci jsou citlivější než jiní na cvičení vyvolané otoky rukou.

Když cvičíte, zvyšujete poptávku na oběhové a respirační systémy. Jak se průtok krve zvyšuje na vaše srdce, plíce a svaly, snižuje se v končetinách, jako jsou vaše prsty. Výsledkem je, že vaše prsty a ruce chladné, což způsobuje, že jejich krevní cévy se otevřou širší, což vede k edému nebo otoku. Vasodilatace – dilatace krevních cév – v blízkosti pokožky nastává s námahou a je jedním z cest těla uvolňovat teplo z krve jako cvičení ohřívá váš systém.

Dalším důvodem, proč si můžete všimnout otoku během cvičení, je to, že tekutina se může uvěznit ve vašich rukou. Námaha zvyšuje množství čerpání krve v těle. Velké svaly vašich nohou se intenzivně pohybují ve většině forem cvičení, ale svaly vašich ramen jsou menší a nemusí pracovat tak tvrdě. Když jsou vaše horní končetiny pod úrovní vašeho srdce, stejně jako při chůzi nebo běhu, gravitace ztěžuje to, aby kapalina opustila vaše ruce a způsobila, že se stanou nafouknutými.

Ačkoli se vyskytují vzácné, může se někdy objevit závažnější forma otoku tělních buněk u sportovců, kteří se účastní náročných sportovních událostí, jako jsou maratony. Tato nebezpečná podmínka vyvolaná hyponatrémií je způsobena nedostatečným množstvím sodíku v těle. Pít nadměrné množství vody během extrémního namáhání může způsobit akutní narušení normálních hladin sodíku. Jiné příznaky, včetně zmatek, únava a zvracení, jsou patrné kromě opuchu rukou a prstů. Každý, kdo má podezření, že trpí hyponatrémií, bude vyžadovat okamžitou lékařskou péči.

Přestože neexistuje žádný způsob, jak zabránit tvorbě otoků ve vašich rukou po namáhání, můžete se vyhnout nepohodlí tím, že před cvičením odstraníte kroužky, hodinky nebo košile s těsnými manžetami. Jakmile přestanete cvičit, váš oběh a objem tekutiny ve vašich rukou by se měl brzy vrátit do normálu.

Zvýšený průtok krve

Kapalina v pasti

Hyponatrémie

Správa otoku