Příčiny špatného dechu u dětí

Myslíme, že děti mají sladce vonící dech, ale někdy dokonce i rozkošné batole může mít smradlavý dech. Většina případů špatného dechu u dětí je výsledkem jednoduchých otázek, jako je špatná péče o dentální hygienu, ale někdy špatný dech může naznačovat závažnější problém. Pokud se zdá, že špatný dech nemá přímou příčinu, promluvte si s dětským pediatrem nebo zubcem vašeho dítěte.

Špatná dentální hygiena

Jednou z nejčastějších příčin špatného dechu u dětí je špatná zubní hygiena. Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění doporučují, aby děti zuby kartáčovaly alespoň dvakrát denně za použití fluoridové zubní pasty, pokud jsou starší 2 roky, aby se snížil zubní kaz. Naučte své dítě, aby si jí jazykem stejně jako zuby. Aromatizovaná niť a rotační zubní kartáček mohou dělat kartáč příjemnější a efektivnější. Nikdy nedávejte dětem mladším než 2 ústní vody nebo fluoridové zubní pasty, které mohou být při požití škodlivé. Děti by se měly také vyvarovat výdechů, které obvykle obsahují cukr a podporují růst bakterií.

Suchá ústa

Během dne naše sliny vypláchnou většinu úlomků a bakterií v ústech, které mohou způsobit špatný dech. V noci vytváříme méně slin a méně častěji polykrát. V důsledku toho vznikají pachové bakterie, které vedou k rannímu dechu. Kdykoli dítě dýchá ústy, například když je nos přetížen, může to vést k suchu v ústech a špatnému dechu. Suchá ústa může být také způsobena sání palce, žvýkání nebo sání na deku nebo určitými léky. Cukry bez cukru nebo kyselé bonbony podporují produkci slin.

Nosní problémy

Pokud má vaše dítě infekci nebo kongesce v dutinách nebo nosních dutinách, postní kapaina může způsobit špatný dech. Pokud vaše dítě uvízlo něco v nosu, může to vést k infekci, která způsobuje špatný dech, stejně jako páchnoucí výtok a zápach vyzařující z nosu.

Zánět mandlí

Tonsillitida může způsobit špatný dech u dětí, zvláště pokud se jedná o potravu chycenou v trhlinách mandlí. Pokud mandle mají kapsy infekce, které se otevřou a začnou se vypouštět, výsledné produkty infekce mohou vést k nepříjemnému dechu. Pokud má vaše dítě špatný dech spolu s dalšími příznaky nemoci, návštěva pediatra je v pořádku.

Diabetes

Dýchání, které voní jako aceton, který má ovocný zápach, je příznakem cukrovky. Dýchání, které působí jako aceton, může také nastat, pokud vaše dítě požívá alkohol, salicyláty, aceton nebo fenol. Pokud má vaše dítě dech, které voní jako aceton, okamžitě kontaktujte pediatra nebo centrum otravy.

Špatný dech může mít často nepříjemný nebo urážlivý zápach, ale obvykle jde s časem. Pokud například dýchací vůně vašeho dítětu přetrvává nebo má neobvyklý zápach, například zápach fialky, amoniaku, celeru, hořkých mandlí nebo mrtvých ryb, může to znamenat vážný zdravotní stav. Pokud máte otázky ohledně špatného dechu u svého dítěte, obraťte se na svého dětského pediatra nebo zubního lékaře okamžitě, pokud má dech neobvyklý zápach.

Neobvyklé zápachy