Glykemický index pro mandarinky

Mandarinka, nejrůznější mandarinková pomeranč, pochází z města Tangier v Maroku, kde byla původně dovezena z Číny. Tyto kapesní citrusové ovoce vytvářejí příjemné občerstvení, zdravý dezert nebo aromatickou přísadu v letních salátech. Vzhledem k jejich obsahu fruktosy a vlákniny, mandarinky a většina ostatních čerstvých plodů nebudou podkopávat vaše úsilí o zvládnutí vašeho cukru v krvi, podle American Diabetes Association nebo ADA.

Glykemický index

Glykemický index Foundation, který vyvinul metodu pro testování účinků uhlohydrátů na hladinu cukru v krvi, netestoval účinky mandarinek. Potraviny, které obsahují sacharidy, dostávají skóre od jednoho do 100 na glykemickém indexu, nebo GI, podle toho, jak se vaše hladina cukru v krvi zvyšuje po jídle. Čerstvé pomeranče, citrusové plody srovnatelné s mandarinkami, mají hodnotu GI v rozmezí od 31 do 51, přičemž většina testovaných hodnot je ve 30. a 40. letech. Mnoho faktorů může ovlivnit GI ovoce, včetně toho, jak je zralé, když jíte, poznámky ADA. Celkový vliv čerstvých citrusových plodů na hladinu cukru v krvi je však nízký.

Nutriční obsah

Nízká hodnota kalorií a jejich hodnota GI pomáhají splnit vaše denní požadavky na několik důležitých živin. Střední mandarinka má 47 kalorií, 12 g sacharidů a 24 mg vitamínu C, podle údajů od ministerstva zemědělství USA. Toto množství vitaminu C představuje 32% doporučeného dietního příspěvku nebo RDA tohoto vitaminu pro ženy a 27% RDA pro muže. Střední mandarinka obsahuje také 599 IU nebo mezinárodní jednotky vitaminu A, 136 μg beta-karotenu a 146 mg draslíku.

Variace

Abyste se vyhnuli zvýšenému obsahu cukru a kalorií, doporučuje ADA, že budete jíst čerstvé ovoce spíše než konzervované ovoce nebo ovocné šťávy, kdykoli je to možné. Hodnota GI pomerančového džusu se pohybuje od 46 do 54, což naznačuje, že má silnější účinek na krevní cukr než čerstvá mandarinka. Konzervované mandarinkové pomeranče v džusu mají hodnotu GI 47. Při nákupu konzervovaného ovoce si přečtěte etiketu o nutričních faktorech, abyste si ověřili, zda má přidaný cukr.

Správa cukru v krvi

Většina čerstvého ovoce nezpůsobuje významné zvýšení hladiny krevního cukru, uvádí ADA. ADA podporuje ovoce jako zdroj vitamínů, minerálů a složitých sacharidů. Stejně jako ostatní citrusové plody jsou mandarinky bohaté na rozpustné vlákno, což je typ vlákna, který se v průběhu trávení stává viskózní a zvyšuje čas absorpce živin v potravinách, které jíte. Potraviny s vysokým obsahem rozpustných vláken mají nízký účinek na hladinu cukru v krvi, tvrdí Glycemic Index Foundation, což znamená, že poskytují palivo pro vaše aktivity, aniž by způsobily kolísání energetické hladiny.

Výhody zdraví

Mandarinky jsou bohaté na vitamín C, což je antioxidační živina, která může poskytnout ochranu před buněčným poškozením způsobeným karcinogenními látkami. Vitamin C také zvyšuje vaši schopnost bojovat s infekcí a pomáhá vašemu tělu produkovat kolagen, základní stavební materiál v kostech a pojivových tkáních. Na schůzi Americké chemické společnosti v roce 2004 výzkumníci uvedli, že fytonutrienty nebo užitečné rostlinné sloučeniny v mandarinách mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu a zabránit vzniku některých forem rakoviny.