Po operaci incizní infekční příznaky

Mezi hlavní příznaky infekce v místě chirurgického zákroku patří bolest, horečka a změny vzhledu řezu a okolní kůže. Infekce po chirurgickém zákroku může vést k větší bolesti, prodloužené době v nemocnici, zpětnému převzetí do nemocnice a ve vzácných případech k život ohrožující nemoci. Pokud však znáte příznaky a symptomy a pravidelně se podíváte na váš řez, můžete pomoci zvýšit šanci na včasné odhalení a okamžitou léčbu jakékoliv infekce, která by mohla nastat.

Chyba versus výtok nebo krvácení

Sérum je mírně lepkavá, vodnatá tekutina, která může po chirurgickém zákroku vyklouznout z řezu. Tato tekutina je obecně průhledná nebo světle žlutá, může však být světle růžová, pokud je přítomen malý počet červených krvinek. Je normální mít malou dávku, zejména v raných stádiích po velké operaci. Průsak nebo výtok jakékoli jiné kapaliny z řezu naznačuje přítomnost infekce. Infekce některými bakteriemi, jako je bakterie Staphylococcus, vede k šedavě bílému výboji z řezu. Bakterie Pseudomonas způsobují charakteristický zelený výboj. Výtok může být spojen s nepríjemným zápachem. Nevyprovokované krvácení by také mohlo naznačovat základní infekci.

Zvýšená nebo neobvyklá bolest

Některá bolest v místě chirurgického řezu je normální. Je také normální, že se tato bolest zvyšuje při pohybu nebo roztahování. Po operaci by rutinní předepsané léky proti bolesti měly bolest tolerovat. Pokud je vaše bolest obtížná i přes léky proti bolesti, může to znamenat infekci. Infekce způsobují uvolňování chemikálií, které způsobují bolest, takže se jedná o novou nebo vzrůstající bolest. Skóre bolesti – v němž hodnotíte intenzitu bolesti od 0 do 10, přičemž 0 znamená bez bolesti a 10 představuje nejhorší možné bolesti – je užitečným způsobem k měření bolesti. Pokud se vaše číslo bolesti náhle stane nebo trvale stoupá, naznačuje to možnost infekce.

Změny okolní pokožky

Když jsou přítomny bakterie v chirurgické ráně, blízké krevní cévy se zvětšují, aby pomohly v boji proti infekci, což způsobilo, že kůže vypadala červeně. Jakékoli zarudnutí o více než 2 centimetry od hrany řezu je důvodem k obavám. Výsledné otoky také táhnou kůži, zejména na okrajích řezu. Pokud se to stane vážným, mohou stehy nebo sponky, které se používají k uzavření řezu, ustoupit, což způsobí, že se rána otevře. Pokud infekce přetrvává, kožní buňky mohou zemřít a části rány mohou vypadat skvrnitě a černě. Pokud není infekce rychle léčena, může se rozšířit do okolních tkání, což způsobuje celulitidu – závažnou kožní infekci, která se může rychle šířit.

Teplo a horečka

Infikované, zanícené řezné místo může být teplé – nebo dokonce horké – na dotek. Toto je nejlépe kontrolovat pomocí zadní strany prstů nebo ruky, protože tato strana může lépe pociťovat teplotu. Chirurgická infekce může také způsobit horečku. Při horečce může být doprovázena únava, snížená chuť k jídlu, rychlé dýchání a rychlý srdeční tep. Pokud infekce vstoupí do krevního oběhu a cestuje po celém těle, mohou nastat příznaky, jako je zmatenost a poškození orgánů. Pokud není léčena, může tato situace ohrozit život.

Kdy hledat lékařskou pozornost

Informujte svého lékaře, pokud trpíte závažnou bolestí kolem místa operačního řezu, zejména pokud se zhoršuje. To může jednoduše znamenat, že potřebujete více léků proti bolesti, nebo to může být příznakem infekce nebo jiné komplikace. Měli byste se okamžitě obrátit na svého lékaře, pokud máte horečku, zaznamenáte neobvyklé výtoky nebo krev, která vystupuje z řezu, nebo se zdá, že se vaše chirurgické místo otevírá nebo se jiným způsobem zhoršuje. Okamžitě navštivte svého lékaře nebo jděte na pohotovost, jestliže se cítíte velmi nemocně, závratě nebo zmateně, protože to může znamenat, že máte infekci krve.