Šikmé symptomy svalového napětí

Šikmé svaly tvoří 2 ze 4 skupin břišních svalů v těle a jsou rozděleny do vnitřních a vnějších segmentů. Tyto základní svaly hrají důležitou roli v mnoha společných činnostech, včetně sedění, stoje a chůze. Klasické poranění jednoho nebo obou břišních obliček – ke kterému dochází při nadměrném nebo částečně roztrhaném svalu – může být jak bolestivé, tak oslabující.

Symptomy

Šikmý kmen je zpočátku charakterizován náhlou, ostrou bolestí v hrudní kůži nebo kolem ní. Oblast je často citlivá na dotyk a může se vyvinout modřina v závislosti na závažnosti poranění. Kroucení a ohýbání jsou typicky bolestivé. Šikmé svaly jsou aktivnější při posezení než při ležení. Výsledkem je, že i sedání nebo stojící postavení mohou být po šikmém namáhání bolestivé. Hluboké dýchání, kýchání nebo kašel také obvykle vyvolávají bolest.

Příčiny

Šikmé svaly jsou aktivní při ohýbání vpřed, při bočním ohýbání a otáčení. Proto je kmen zpravidla předcházel jedním z těchto pohybů. Tyto typy zranění jsou často spojeny se sporty, jako je baseball, golf nebo tenis. Vyšší intenzita cvičení zaměřená na břišní svaly, jako jsou sit-ups nebo drtí, může také být zodpovědná. Avšak i něco tak jednoduchého, jako je chronický kašel nebo kýchání, může způsobit šikmé napětí.

Léčba

Šikmé kmeny mohou trvat až 10 týdnů k vyřešení. Léčba šikmého kmene obvykle zahrnuje zmrazení postiženého místa, vyhýbání se zhoršujícím aktivitám a užívání protizánětlivých léků – jako je ibuprofen (Advil, Motrin) nebo naproxen (Aleve) – pokud to lékař doporučí. Jak bolest ustoupí, cvičení protahování a posilování jádra může být postupně znovu zavedeno, protože jste schopni je tolerovat bez bolesti.

Upozornění a bezpečnostní opatření

Výskyt šikmého kmene je často zřejmý, když se příznaky vyskytují v těsné chronologické blízkosti určitých typů činností. Pokud je však bolest zpožděna, příčina nemusí být tak jistá. Jiné zdravotní stavy mohou také způsobit bolest v boční oblasti, kde se nacházejí obliceje, včetně zlomenin žeber, pleurisy a dalších plicních stavů, a kromě jiného i onemocnění srdce, žaludku, jater a žlučníku. Podívejte se na svého lékaře na případné nevysvětlitelné, přetrvávající, zhoršující se nebo těžké bolesti na hrudníku nebo břicha v oblasti oblique, zvláště pokud jsou doprovázeny jinými příznaky. Vyhledejte pohotovostní lékařskou péči, pokud máte potíže s dýcháním, dušnostmi nebo závratěmi nebo mdloby. Hodnocení: Tina M. St. John, M.D.