Kardiovaskulární přínosy a poškození zázvoru

Tradiční medicína používala podzemní stonku nebo oddenku bylinného zázvoru po celá staletí. Ačkoli většina léčebných použití zázvoru je pro gastrointestinální problémy, některé důkazy naznačují, že zázvor může také nabídnout kardiovaskulární přínosy. Příliš mnoho zázvoru může být škodlivé pro osoby s určitými typy srdečních problémů, nicméně, proto je důležité mluvit se svým lékařem, než přidáte zázvor do své stravy.

Rodilý do Asie, zázvor je společným kořením. Lékařské centrum Univerzity v Marylandu uvádí, že kořen zázvoru má aktivní složky, včetně těkavých olejů a štiplavých fenolových sloučenin. Zázvor může pomoci snížit zánět a nevolnost. Léčivé složky zázvoru pracují primárně v žaludku a střevech podle MedlinePlus. Zdravotníci doporučují zázvor k léčbě nemoci z povolání, nevolnost v souvislosti s těhotenstvím, nevolnost a zvracení po operaci nebo chemoterapii a osteoartritida.

Lékařské centrum University of Maryland uvádí několik předběžných studií, které naznačují, že zázvor může snížit hladinu cholesterolu a zabránit srážení krve. Zastavení krve před srážením může pomoci lidem s onemocněním srdce, kde se krevní cévy ucpávají a vedou k infarktu nebo mrtvici. Vysoký cholesterol může také vést k ucpání tepen, když se cholesterol na stěnách tepny vytváří. Zázvor může také pomoci snížit krevní tlak, další ukazatel srdečních chorob.

Studie publikovaná v roce 2005 v časopise Journal of Cardiovascular Pharmacology zjistila, že zázvor snížil krevní tlak v kontrolovaných experimentálních podmínkách. Výzkumníci zkoumali kardiovaskulární účinky zázvoru na krevní tlak různých zvířat. S použitím surového extraktu z čerstvého zázvoru injekčně intravenózně aplikovaného na potkany nalezli vědci pokles dávky krevního tlaku závislý na dávce. Další experimenty v tomto výzkumu naznačují, že účinek snižování krevního tlaku zázvoru je způsoben zablokováním napěťově závislých kalciových kanálů. Výzkumníci však nepřezkoumali účinky zázvoru na krevní tlak lidí.

Ačkoli zázvor může mít kardiovaskulární přínosy, může to být také škodlivé pro osoby se srdečním onemocněním. MedlinePlus poznamenává, že vysoké dávky zázvoru mohou zhoršit srdeční podmínky. Lidé s nízkým krevním tlakem nebo pacienti, kteří již užívají léky na krevní tlak, mohou při záchvatu zázvoru mít neškodný pokles krevního tlaku nebo nepravidelnosti srdečního tepu, které mohou také interagovat s jinými léky, včetně ředidel krve. Jiné nežádoucí účinky jsou mírné a zahrnují zánět pálení žáhy, průjem a obecné žaludeční nepohodlí. Poraďte se s lékařem, než začnete užívat zázvor.

Identifikace

Kardiovaskulární přínosy

Výzkum

Potenciální vedlejší účinky