Informace o výživě palmového oleje

Trans-mastné tuky se vytvářejí, když jsou kapalné oleje hydrogenovány, aby byly pevné nebo polotuhé. S novinkou, že trans-tuky jsou nebezpečné pro vaše zdraví, výrobci hledají jiné typy tuků, které je nahradí. Protože palmový olej má směs nasycených a nenasycených tuků, které jsou téměř stejné, je polotuhá bez nutnosti hydrogenace a proto neobsahuje žádné trans-tuky. Má také potenciální přínos pro zdraví, což z něj činí dobrou alternativu k trans tukům.

Druhy palmového oleje

Palmový olej se vyrábí v tropických oblastech Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Může to být čerstvý červený palmový olej, který se používá hlavně místně tam, kde se vyrábí, nebo může být rafinován. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí používá zřetelné nebo světlé oleje, proces rafinace obvykle odstraňuje červenou barvu a doprovodné antioxidanty, které způsobují, že olej je červený. Rafinovaný palmový olej je oxidován na různé úrovně, v závislosti na tom, kolik péče byla věnována procesu rafinace, aby se tomu zabránilo. Většina zpracovaného oleje, který se používá při výrobě potravinářských výrobků, je vysoce oxidovaná, což znamená, že do něj vstoupil kyslík a kvalita oleje se snížila.

Údaje o výživě

Jedna lžíce zpracovaného palmového oleje obsahuje 120 kalorií a 13,6 gramů tuku, z nichž přibližně 50 procent je nasycených, 40 procent je mononenasycených a 10 procent je polynenasycených. Toto množství palmového oleje také obsahuje 2,17 mg vitaminu E a 1,1 μg vitaminu K. Čerstvý červený palmový olej také obsahuje beta-karoten v relativně vysokých množstvích.

Možné přínosy pro zdraví

Červený palmový olej může snížit krevní tlak, tvorbu plaku v tepnách, krevní sraženiny a poškození vyvolané volnými radikály. Také inhibuje tvorbu cholesterolu, podle článku O.O. Oguntibeju v britském časopise biomedicínských věd. Další recenze D.O. Edem, publikovaný v roce 2002 v publikaci “Plant Foods for Human Nutrition”, poznamenává, že neoxidovaný palmový olej může tělu pomoci správně vytvářet dostatek červených krvinek a efektivně využívat živiny, stejně jako zlepšit funkci imunitního systému.

Úvahy

Když je palmový olej oxidován, změní účinek tohoto oleje na tělo od zdravější formy tuku až po nezdravou formu tuku. Oxidovaný palmový olej může způsobit poškození srdce, ledvin, jater a plic, stejně jako reprodukční orgány, tvrdí Edem. Vysoká spotřeba palmového oleje může také způsobit poškození jater, takže Edem uvádí, že spotřeba by měla zůstat na střední úrovni a měla by být neoxidovaného palmového oleje.

Potenciál

N. Wattanapenpaiboon v článku z roku 2003 v “Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition” uvádí, že použití červeného palmového oleje může pomoci zmírnit některé nedostatky stravy, protože obsahuje karotenoidy, vitamín E, fosfolipidy, steroly, skvalen a glykolipidy, Které jsou užitečné sloučeniny, které pomáhají chránit lidi před různými zdravotními podmínkami. Palmový olej může fungovat také jako typ tuku, který je přijatelný jak pro zdraví, tak pro výrobce potravin. Vysoká hladina beta-karotenu v červeném palmovém oleji může pomoci předejít nedostatku vitaminu A.