Necitlivost a brnění v nohou při běhu

Brnění v nohách během běhu nebo zapojení do aktivit, které aktivují vaše svaly na nohou, se vyskytují, když vaše nohy nervy stlačují. Tato komprese kontrahuje nervy a způsobuje pocit brnění. Poškození a pálení doprovázejí brnění v těžkých případech. Meralgia paresthetica je klinický název stavu, který se běžně nazývá “ztuhlé nervy”. Aktivací svalů na nohách, působením silného tlaku na nohy nebo dokonce lehkým dotykem stehen můžete aktivovat příznaky tohoto stavu.

Příčiny

Trauma na stehnech nebo kvadricepsu, obezita, namáhavé cvičení na noze, těsné kalhoty a těhotenství mohou vést k méralgii paresthetica. Omezený průtok krve do stehenních svalů je hlavní příčinou tohoto stavu. Nízká hladina železa, vysoký krevní tlak a cukrovka mohou také omezit průtok krve do nohou, což způsobuje stlačování svalů stehen. Nejen, že fyzická aktivita zhoršuje příznaky, tak i dlouhodobé stojící nebo sedící v jedné pozici také zvyšuje pocity brnění a otupění.

Diagnostika Meralgie Paresthetica

Meralgia paresthetica je formálně diagnostikována pomocí MRI nebo rentgenových přístrojů v rámci komplexní lékařské prohlídky, podle Johns Hopkins Medicine. Před skenováním nohou může váš lékař požádat o nejnovější činnosti, operace nebo zranění, které by mohly poškodit nervy v nohou. Rentgenové záření a MRI typicky vykazují kostní nebo nervové abnormality. Studie nervového vedení, které vyhodnocují senzorickou a motorickou funkci nervů, mohou také detekovat parestétiku meralgie.

Léčba

Mírné až střední stavy jsou léčeny roztoky, které odstraňují bolesti a nepohodlí. Mírní pacienti trpí užíváním léků, které obsahují ibuprofen, kvůli snížení bolesti a zánětu nervů. Lékaři mohou také doporučit fyzickou terapii, úbytek hmotnosti a nervové injekce, jako jsou kortikosteroidy, ke snížení zánětu. V těžkých případech méralgie paresthetica mohou lékaři navrhnout chirurgii dekomprese nervů.

Prevence

Snižování váhy je jedním ze způsobů, jak zmírnit příznaky necitlivosti a brnění v nohou. Ztráta hmotnosti snižuje množství tlaku na nervy, což snižuje příznaky. Můžete zabránit méralgii paresthetica tím, že nosíte volné oblečení a vyhnete se namáhavým cvičením nohou a přílišnému běhu. Činnosti, které regulují tok krve v celém těle, jako je jóga, také zabraňují méralgii paresthetica.