Symptomy hepatitidy c

Když přemýšlíte o hepatitidě, první věc, která vám přijde na mysl, je pravděpodobně vaše játra. Ale infekce virem hepatitidy C může také vést ke vzniku symptomů stolice. Průjem se může objevit v počátečních nebo pozdních stadiích infekce hepatitidou C nebo může být vedlejším účinkem léků používaných k léčbě viru. Závažné onemocnění jater mohou také způsobit bledé, mastné, krvavé nebo dehtovité stolice. Pokud máte hepatitidu C, je důležité si uvědomit příznaky stolice, protože jsou často ukazatelem závažnosti onemocnění, a některé vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Ranní průjem

Průjem – ten nepříjemný výskyt častých a uvolněných nebo kapalných stolicí – se někdy vyvine během akutní hepatitidy C, která je definována jako první šest měsíců infekce virem hepatitidy C. Ačkoli tato počáteční fáze infekce obecně způsobuje žádné příznaky vůbec, přibližně 20 až 30 procent lidí si všimne příznaků asi 1 až 3 měsíce po nakažení viru, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Pokud se v této fázi vyskytnou příznaky, může být jednou z nich průjem, přestože jsou častější příznaky jiných než zažívacího traktu, zvracení nebo bolesti břicha. Průjem se obecně řeší, jelikož akutní fáze hepatitidy ustoupí.

Později průjem

Průjem byl relativně častým nežádoucím účinkem dříve doporučené léčby hepatitidou C interferonem a ribavirinem (Copegus, Rebetol, Ribasphere). Průjem je v porovnání s běžně doporučenou terapií značně méně obvyklý a používá nové antivirotika s přímým účinkem nebo DAA. Léčebné režimy, které obsahují ribavirin v kombinaci s DAA, mohou přesto způsobit průjem. U osob s pokročilou hepatitidou C, které vedou k selhání jater spolu s nahromaděním tekutiny nazývané ascitem v břiše, může průjem naznačovat komplikaci známou jako spontánní Bakteriální peritonitida. Tato infekce, zahrnující únik střevních bakterií do břišní tekutiny a okolních tkání, se vyskytuje u přibližně 12% lidí hospitalizovaných s cirhózou a ascitem, podle studie z července 2014 v oblasti “Alimentary Pharmacology and Therapeutics”. Bolest břicha, zvracení a horečka jsou dalším příznakem tohoto potenciálně život ohrožujícího stavu.

Bledé nebo olejnaté stoličky

Bledé, jílovitě zbarvené stolice jsou příznakem rozsáhlého poškození jater, a to buď během akutní hepatitidy C nebo chronické hepatitidy C s cirhózou. Tento příznak se objevuje, když poškozená játra není schopna přenést bilirubin – žlutou látku způsobenou přirozeným rozpadem červených krvinek – z krve do stolice, což je primární cesta k jejímu odstranění z těla. Bilirubin je do značné míry zodpovědný za hnědou barvu stolice, takže snížené množství vede ke světlejším stoličkám. Lidé s bledými stolice také často mají žloutenku – nažloutlé zbarvení kůže a očí. Navíc je tmavá moč běžná, protože bilirubin vystupuje z těla touto alternativní cestou. Těžké poškození jater může také způsobit mastné a špinavé stolice kvůli snížení produkce žluči. Žluč je produkován játry a prochází žlučníkem do střev, kde pomáhá při rozpadu a absorpci tuku. Nedostatečná žluče způsobuje, že tuky zůstávají v stolici.

Krvavé nebo dechové stoličky

Silné poškození jater může vést k krvácení v zažívacím traktu. Pokud dojde k krvácení v první části tenkého střeva, žaludku nebo vyšším, krev ztmavne, jelikož prochází zažívacími traktami, což způsobuje, že stolice vypadají černě a jako dehet. V tomto krvácení z horního zažívacího traktu může doprovázet zvracení krve. Pokud se krvácení vyskytne v zbytku střev nebo konečníku, krev v stolici obecně zůstává v červené barvě. Při cirhóze obvykle dochází k krvácení ze zvětšených cév v jícnu – trubice mezi krkem a žaludkem – nebo střeva . Vyvíjejí se, protože tkáň jizvy blokuje průtok krve játry, což způsobuje, že se vracejí do a mohou rušivě tyto cévy. Závažné poškození jater také snižuje počet krevních destiček a bílkovin, které se nazývají koagulační faktory, které jsou potřebné pro srážení krve. To může vést k krvácení z normálních cév, kdekoli od úst až po konec trávicího traktu.

Předpisy pro přenos

Hepatitida C způsobuje nejen symptomy stolice, ale virus může být nalezen ve stolici. Studie zaznamenaná v září 2000 v časopise Journal of Clinical Microbiology odhalila velké množství viru ve vzorcích stolice u 4 ze 6 lidí s chronickou hepatitidou C. Výzkumníci uznali, že nevěděli, zda byl virus ve formě, Byl schopen infekce jiné osoby a nebyly hlášeny případy přenosu hepatitidy C z jedné osoby na druhou přes stolici. Nicméně, vyhýbat se kontaktu s stolicí od někoho infikovaného virem hepatitidy C je rozumné bezpečnostní opatření. To může být zvláště důležité, pokud jsou stolice krvavé nebo dehtovité, protože virus je přenášen kontaktem s krví.

Pokud dojde k průjem, udržujte příjem tekutin a poraďte se s lékařem o úpravách stravy nebo lécích, které mohou pomoci. Nepoužívejte přípravek proti průjmu bez lékařského předpisu, pokud není schválen lékařem. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte známky dehydratace – jako je snížené močení, závratě nebo mdloby – nebo pokud máte horečku, nevolnost, zvracení, bolest břicha nebo žloutenku. Kontaktujte svého lékaře, pokud zaznamenáte bledé nebo olejovité stolice a vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud uvidíte krev ve stolici nebo zvracíte, nebo pokud se vaše stolice objevují jako dehet., Lékařský poradce: Tina St.

Upozornění